Koszty prowadzenia kancelarii prawnej obniżające podstawę opodatkowania
Prowadzenie własnej kancelarii prawnej związane jest nierozerwalnie z ponoszeniem określonych kosztów, zarówno tych stałych, jak i doraźnych, dotyczących na przykład wyposażenia lokalu, niezbędnego do świadczenia usług prawnych. Warto zatem wiedzieć, że koszty te, co do zasady, mogą zmniejszać podstawę opodatkowania.
Na wstępnie należy wskazać, że przedstawione dalej uwagi nie dotyczą podmiotów, które wybrały opodatkowanie w formie ryczałtu. W takim bowiem przypadku opodatkowaniu podlega przychód, nie można więc uwzględniać kosztów podatkowych. Na marginesie należy wspomnieć, że opcja ta jest korzystna, jeśli prowadzenie danego typu działalności nie jest związane z ponoszeniem wysokich kosztów.
Co zmniejsza podstawę opodatkowania
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1 tej ustawy. Analogiczną regulację odnajdziemy w art. 15 ust. 1 oraz art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.
Ogólne koszty związane z prowadzeniem biura niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej, w tym w formie kancelarii prawnej, nie zostały wyłączone z kosztów uzyskania przychodów zarówno w ustawie o PIT (art. 23 ust. tej ustawy), jak i w ustawie o CIT (art. 16 ust. 1 tej ustawy). Co więcej, tego typu koszty niewątpliwie związane są z prowadzoną działalnością gospodarczą, a zatem spełniają ogólne przesłanki określone odpowiednio w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT oraz 15 ust. 1 ustawy o CIT, co oznacza, że zasadniczo mogą zostać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta