Fiskus nie może różnicować skutków pomocy covidowej
Dofinansowanie, które rekompensuje podatnikowi spadek jego obrotów wykazywanych w specjalnej strefie ekonomicznej, w sytuacji utrzymywania miejsc pracy, pozostaje w ścisłym i bezpośrednim związku z wykonywaną działalnością strefową.
Sprawa dotyczyła spółki, która w 2021 r. wystąpiła o wydanie interpretacji przepisów o CIT. Wyjaśniła, że prowadzi działalność gospodarczą na terenie specjalnej strefy ekonomicznej i osiąga dochody zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT. Spółka w przeważającej mierze prowadzi działalność objętą zezwoleniem strefowym oraz w małym stopniu osiąga również przychód ze sprzedaży towarów wytworzonych poza strefą. W związku ze spełnieniem wymogów przewidzianych w ustawie o Covid, uzyskała dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników i składek ZUS ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP).
Chciała się upewnić, że wartość dofinansowania na pokrycie wynagrodzeń i składek nie będzie stanowiła przychodu spółki na podstawie art. 12 ust. 1 w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 6a ustawy o CIT. Była też przekonana, że środki te stanowią przychód z działalności zwolnionej z opodatkowania CIT, bo są bezpośrednio związane z działalnością strefową wskazaną w zezwoleniach.
Fiskus z tym się nie zgodził. Stwierdził, że co do zasady wsparcie przedsiębiorców w formie dofinansowania wynagrodzeń będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta