Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzeźwość: kontrolę ad hoc trzeba przewidzieć

30 marca 2023 | Kadry i Płace | Marcin Stanecki

Jeżeli pracodawca nie wprowadzi do przepisów firmowych zapisów o możliwości przeprowadzenia we własnym zakresie kontroli trzeźwości w uzasadnionych okolicznościach, będzie jej mógł dokonać tylko uprawniony organ.

∑ W związku z nowelizacją kodeksu pracy w zakresie kontroli trzeźwości, mam pytanie – czy muszę wprowadzić do regulaminu pracy procedurę kontroli trzeźwości? Czy jest to obligatoryjne? A jeżeli wprowadzę zmiany do regulaminu pracy, czy będę mógł kontrolować pracowników ad hoc, z zaskoczenia? Czy są jakieś grupy pracowników, które zawsze trzeba kontrolować albo jakieś preferencje ustawowe w tym zakresie? – pyta czytelnik.

Pracodawca może wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników, jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia. Jednak aby mógł przeprowadzać kontrole trzeźwości, musi wskazać grupę/grupy pracowników nią objętych ww. w regulacjach wewnątrzzakładowych. Ponadto, na podstawie art. 221c § 10 kodeksu pracy musi wskazać sposób przeprowadzenia kontroli, w tym rodzaj wykorzystywanego urządzenia, czas i częstotliwość jej przeprowadzania. Wszystkie te kwestie pracodawca ustala w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu (jeżeli nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy).

Zatem pracodawca ustala grupę lub grupy pracowników objętych kontrolą trzeźwości, uwzględniając przesłanki wprowadzenia kontroli trzeźwości. Natomiast sposób wyodrębnienia tych grup zależy od branży, w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12534

Wydanie: 12534

Spis treści
Zamów abonament