Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z żelaznym prętem do ukraińskich dzieci

30 marca 2023 | Świat | Andrzej Łomanowski

Rosyjskie władze okupacyjne cały czas deportują ukraińskie dzieci w głąb Rosji. Mimo że właśnie za ten proceder wydano nakaz aresztowania prezydenta Putina.

– W pokoju jednej z dziewczynek znaleźli ukraińską flagę. Astachow, taki najważniejszy od bezpieczeństwa, spalił ją. Chodźcie, mówił, będziecie patrzeć, jak się pali wasz kraj – wspomina 16-letni Witalij.

Jemu samemu udało się wrócić do Ukrainy w grupie 17 dzieci z obwodów chersońskiego i charkowskiego, którą Rosjanie zgodzili się wypuścić. Większość z nich przeszła „kursy reedukacji” w sanatoriach i obozach młodzieżowych na Krymie.

– Kiedy przywieźliśmy je do obwodu moskiewskiego, żeby trochę doszły do siebie, zaczęły się różne historie – negatywnie mówiły o prezydencie Putinie, śpiewały hymn Ukrainy, wołały „Sława Ukrainie” i inne takie – opisywała trudy „reedukacji” rosyjska rzeczniczka praw dziecka Maria Lwowa-Biełowa. Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze również na nią wypisał nakaz aresztowania – wraz z Władimirem Putinem.

Mimo roku wojny nikt nie jest w stanie powiedzieć, ile dzieci Rosjanie deportowali z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12534

Wydanie: 12534

Spis treści
Zamów abonament