Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie każdy wniosek o pracę zdalną wiąże pracodawcę

30 marca 2023 | Kadry i Płace | KAROLINA LEJA

Jeśli o przejście na pracę z domu stara się pracownik należący do grupy, wobec której firmowe przepisy wykluczyły możliwość świadczenia pracy w tej formie, pracodawca mu odmówi.

MOŻLIWOŚĆ ODMOWY

∑ Czy pracownik, który pracuje w hybrydowym systemie pracy zdalnej (np. trzy dni w domu, dwa dni w biurze), może wpłynąć na pracodawcę, żeby ten zgodził się na całkowite przejście na pracę zdalną? W przypadku odmowy pracodawcy – czy pracownik może odwołać się od decyzji pracodawcy w tym zakresie?

Pracownik w każdym momencie może wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o umożliwienie wykonywania pracy w pełni zdalnie. To, czy pracodawca będzie miał obowiązek ten wniosek uwzględnić, zależeć będzie jednak zarówno od regulacji dotyczących pracy zdalnej przyjętych w danym zakładzie pracy, jak i od indywidualnych okoliczności towarzyszących wnioskowi pracownika.

Odnosząc się do tych indywidualnych okoliczności, nowe przepisy kodeksu pracy przewidują, że od 7 kwietnia br. pracodawca będzie miał, co do zasady, obowiązek uwzględnić wniosek:

1. pracownicy w ciąży,

2. pracownika wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 4. roku życia,

3. pracownika sprawującego opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, a także

4. pracownika, o którym mowa w art. 1421 § 1 pkt 2 i 3 k.p., tj.:

a) pracownika – małżonka albo pracownika – rodzica dziecka w fazie prenatalnej, w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12534

Wydanie: 12534

Spis treści
Zamów abonament