Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak i kogo przekonać do demokracji

30 marca 2023 | Świat | Jędrzej Bielecki
Joe Biden (na zdjęciu z lewej, po prawej sekratarz stanu Antony Blinken) zaprosił na Szczyt Demokracji przedstawicieli 121 państw
autor zdjęcia: AFP
źródło: Rzeczpospolita
Joe Biden (na zdjęciu z lewej, po prawej sekratarz stanu Antony Blinken) zaprosił na Szczyt Demokracji przedstawicieli 121 państw

Mimo wojny w Ukrainie prezydent Joe Biden nie chce rezygnować z obrony wolności na świecie. To coraz trudniejsze.

Lista gości zaproszonych przez Biały Dom na środowy, drugi Szczyt Demokracji obejmuje aż 121 państw, o osiem więcej, niż gdy amerykański prezydent w grudniu 2021 roku po raz pierwszy zwoływał to spotkanie.

Do rodziny wolnych narodów dołączyła Bośnia i Hercegowina i Liechtenstein (nie bardzo wiadomo, dlaczego nie znalazł się tam od razu), a także Honduras. To jednak przede wszystkim kraje afrykańskie wzmocniły grono uczestników szczytu, w tym Mozambik czy Mauretania. Afryka stała się kluczowym obszarem rywalizacji między USA a autorytarnymi Chinami i Rosją, więc Joe Biden chce docenić te państwa afrykańskie, które robią postępy na drodze demokratycznej.

Bez Orbána i Erdogana

Od wybuchu wojny w Ukrainie uwagę przykuwa przede wszystkim nieobecność dwóch państw: Węgier i Turcji. Co prawda oba nie otrzymały już zaproszenia półtora roku temu, ale to było przed rosyjską inwazją. Teraz ich znaczenie strategiczne jest więc o wiele większe, a odmowa włączenia do Szczytu Demokracji – bardziej znacząca.

Po części rządy Viktora...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12534

Wydanie: 12534

Spis treści
Zamów abonament