Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prokuratorzy i sędziowie walczą o swoje pensje

30 marca 2023 | Prawo co dnia | Agata Łukaszewicz

Ponad tysiąc pozwów trafiło już do sądów pracy. Są pierwsze wyroki uznające roszczenia powodów.

Waloryzacja pensji sędziowskich i prokuratorskich tylko o 7,8 proc. oznacza, że w latach 2021–2023 sędzia sądu rejonowego straci ok. 33–38 tys. zł, a okręgowy i apelacyjny jeszcze więcej. Sędziowie i prokuratorzy ślą więc pozwy do sądów pracy.

Gdzie tkwi problem? Artykuł 5 ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 przewiduje waloryzację wynagrodzeń jedynie o 7,8 proc. Stosując mechanizm ustawowy, wzrost ten powinien wynosić natomiast 21,89 proc. W 2021 r. jako podstawę ustalenia wynagrodzenia przyjęto w ustawie okołobudżetowej przeciętne wynagrodzenie za II kwartał 2019 r., a zatem zamrożono wynagrodzenia na poziomie z 2020 r. W 2022 r. jako podstawę przyjęto w ustawie okołobudżetowej przeciętne wynagrodzenie za II kwartał 2020 r., powiększone jedynie o 26 zł, ponownie odstępując od zasad ustalania wynagrodzenia ustalonych w usp i ustawie o prokuraturze.

Nic do stracenia

W Sądzie Okręgowym w Krakowie i podległych mu sądach rejonowych złożono już kilkadziesiąt pozwów. Docelowo ma ich być...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12534

Wydanie: 12534

Spis treści
Zamów abonament