Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dla nas liczy się partnerska współpraca

30 marca 2023 | Ekonomia i rynek | rp.pl
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Od dwóch lat widzimy wzmożone zainteresowanie napędami elektrycznymi. Z reguły im większy klient flotowy, tym szybciej zakłada transformację w kierunku elektromobilności – mówi Maciej Zwiewka, nowy dyrektor sprzedaży flotowej w Volkswagen Financial Services.

Jaka jest kondycja branży flotowej na początku roku?

Cała branża flotowa znalazła się w trudnej sytuacji już w pierwszym roku pandemii, kiedy globalne turbulencje w łańcuchach dostaw i pierwsze lockdowny zmusiły fleet managerów do przyjęcia ostrożnej postawy i odłożenia wymian floty na dalszy plan. Według naszych obserwacji aż jedna trzecia klientów flotowych przełożyła zakupy i odbiory aut na kolejny rok. W rezultacie w 2021 roku u dilerów spotkali się zarówno klienci, którym cykl wymiany aut wypadał zgodnie z harmonogramem, jak i ci, którzy zawiesili decyzje zakupowe w 2020 roku.

Szeroko komentowana zmniejszona podaż samochodów wynikała zatem nie tylko z problemów z łańcuchami dostaw, czego doświadczyło wiele sektorów gospodarki, ale też ze skumulowania popytu z dwóch lat pandemii. W 2022 roku fleet managerowie musieli więc zmierzyć się ze wszystkimi możliwymi czynnikami ryzyka: problemami z dostępnością najpopularniejszych modeli flotowych, dużą dynamiką zmian w cennikach, a także z czynnikami związanymi z wojną w Ukrainie – wahaniami cen paliw i wzrostem kosztu pieniądza.

Część tych niekorzystnych zjawisk występuje też w 2023 roku i ma bezpośredni wpływ na wyższy koszt pozyskania i obsługi floty pojazdów firmowych, a także jej TCO. To, co wysuwa się na pierwszy plan, to większa elastyczność w politykach flotowych firm, w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12534

Wydanie: 12534

Spis treści
Zamów abonament