Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przemysł farmaceutyczny musi lepiej współpracować z systemami opieki zdrowotnej

30 marca 2023 | Rzecz o zdrowiu | rp.pl
autor zdjęcia: novartis
źródło: Rzeczpospolita

Zdrowie funkcjonuje obecnie w paradygmacie ograniczonym do opieki zdrowotnej. W obliczu epidemii chorób układu krążenia kwestia zdrowia musi zostać uwzględniona w ramach, które lepiej odzwierciedlają zdrowie jako priorytet publiczny – mówi Monique Clua Braun, country president Novartis Poland.

System opieki zdrowotnej w Polsce przechodzi w ostatniej dekadzie szereg poważnych zmian. Dług zdrowotny wzmocniony panedmią w zasadzie wymusza potraktowanie zdrowia jako priorytetu publicznego. W jakim kierunku powinny podążać zmiany dla dobra pacjentów?

Musimy przekształcić system opieki zdrowotnej tak, aby przesunąć nacisk z interwencji na prewencję, ale też lepiej wykorzystywać i rozwijać rozwiązania, które już istnieją w systemie i przynoszą bardzo dobre rezultaty zdrowotne. Wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego trzeba inwestować w profilaktykę, aby pozytywnie wpłynąć na zdrowie populacji.

Polacy jako populacja cierpią z powodu chorób sercowo-naczyniowych. I mimo że polski system słynie z bardzo skutecznego leczenia interwencyjnego po wystąpieniu incydentu kardiologicznego, śmiertelność w wyniku kolejnego zawału w Polsce wydaje się nadal znacząca.

Choroby o podłożu sercowo-naczyniowym są problemem nie tylko polskim, ale globalnym, dotyczącym nawet 300 mln osób. Warto podkreślić, że w Polsce mamy jeden z najniższych wskaźników 30-dniowej śmiertelności po przyjęciu do szpitala z powodu zawału. Głównym problemem są wskaźniki śmiertelności z perspektywy rocznej lub trzyletniej po wystąpieniu incydentu. Statystyki są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12534

Wydanie: 12534

Spis treści
Zamów abonament