Przemysł farmaceutyczny musi lepiej współpracować z systemami opieki zdrowotnej
Zdrowie funkcjonuje obecnie w paradygmacie ograniczonym do opieki zdrowotnej. W obliczu epidemii chorób układu krążenia kwestia zdrowia musi zostać uwzględniona w ramach, które lepiej odzwierciedlają zdrowie jako priorytet publiczny – mówi Monique Clua Braun, country president Novartis Poland.
System opieki zdrowotnej w Polsce przechodzi w ostatniej dekadzie szereg poważnych zmian. Dług zdrowotny wzmocniony panedmią w zasadzie wymusza potraktowanie zdrowia jako priorytetu publicznego. W jakim kierunku powinny podążać zmiany dla dobra pacjentów?
Musimy przekształcić system opieki zdrowotnej tak, aby przesunąć nacisk z interwencji na prewencję, ale też lepiej wykorzystywać i rozwijać rozwiązania, które już istnieją w systemie i przynoszą bardzo dobre rezultaty zdrowotne. Wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego trzeba inwestować w profilaktykę, aby pozytywnie wpłynąć na zdrowie populacji.
Polacy jako populacja cierpią z powodu chorób sercowo-naczyniowych. I mimo że polski system słynie z bardzo skutecznego leczenia interwencyjnego po wystąpieniu incydentu kardiologicznego, śmiertelność w wyniku kolejnego zawału w Polsce wydaje się nadal znacząca.
Choroby o podłożu sercowo-naczyniowym są problemem nie tylko polskim, ale globalnym, dotyczącym nawet 300 mln osób. Warto podkreślić, że w Polsce mamy jeden z najniższych wskaźników 30-dniowej śmiertelności po przyjęciu do szpitala z powodu zawału. Głównym problemem są wskaźniki śmiertelności z perspektywy rocznej lub trzyletniej po wystąpieniu incydentu. Statystyki są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta