Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niedopełnienie obowiązków dokumentacyjnych może słono kosztować

11 września 2023 | Podatki i księgowość | Marta Klepacz Nina Walczyk

Prawidłowe wypełnienie obowiązków sprawozdawczych z zakresu cen transferowych to skuteczny sposób na zabezpieczenie ryzyk zarówno dla spółki, jak i dla osób, które nią zarządzają.

Za niewypełnienie obowiązków z zakresu cen transferowych lub niedotrzymanie określonych terminów może powstać dwojaka odpowiedzialność:

∑ podatkowa, która jest oparta na ordynacji podatkowej (dotycząca co do zasady spółki jako podatnika) oraz

∑ karna skarbowa uregulowana w kodeksie karnym skarbowym (dotycząca osób zarządzających spółką).

Zapisy ordynacji podatkowej są podstawą do zapłaty dodatkowego zobowiązania podatkowego, które może zostać nałożone, gdy organ uzna, że ceny stosowane w transakcjach wewnątrzgrupowych przez podatnika są niezgodne z zasadą ceny rynkowej.

Wyróżnia się trzy sankcyjne stawki podatkowe za stosowanie nierynkowych warunków transakcji, czyli tzw. dodatkowe zobowiązanie:

∑ 10 proc. kwoty nieprawidłowo wykazanej lub zawyżonej straty podatkowej i nieudokumentowanego dochodu do opodatkowania w całości lub w części,

∑ 20 proc., jeżeli podstawa ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego przekracza 15 mln zł lub dokumentacja nie została złożona w terminie,

∑ 30 proc., jeżeli podstawa ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego przekracza 15 mln zł i jednocześnie dokumentacja nie została złożona w terminie.

Warto zaznaczyć, że ordynacja podatkowa przewiduje sytuacje, w których odpowiedzialność podatkowa może zostać rozszerzona i ciążyć również na organach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12670

Wydanie: 12670

Spis treści

Reklama

Zamów abonament