Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Auta coraz starsze i bardziej ryzykowne

11 września 2023 | Ekonomia i rynek | Adam Woźniak
Szczególnie ryzykowne są używane samochody sprowadzane z USA. Ich znaczący odsetek miał wcześniej orzeczoną szkodę całkowitą i nie powinien być dopuszczony do ruchu
autor zdjęcia: AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
Szczególnie ryzykowne są używane samochody sprowadzane z USA. Ich znaczący odsetek miał wcześniej orzeczoną szkodę całkowitą i nie powinien być dopuszczony do ruchu

Samochody w bardzo dobrym stanie, posiadające tylko jednego właściciela, to rzadkość na polskim rynku wtórnym. Trzy czwarte aut ma za sobą już od 2 do 4 posiadaczy.

W sierpniu nieco poprawił się polski rynek używanych samochodów. Jak podaje sieć autocentrów AAA Auto, łączna liczba ofert sprzedaży w internecie, autokomisach i u dilerów samochodów używanych wzrosła o 6,2 tys. aut w porównaniu z lipcem do nieco ponad 200 tys. sztuk. Zarazem zwiększył się prywatny import: jak podaje Samar, w ub. miesiącu sprowadzono do Polski ponad 72 tys. używanych samochodów osobowych i lekkich dostawczych. To o 15,5 proc. więcej niż przed rokiem.

Ale dane importu liczone od stycznia pokazują 7-procentowy spadek r./r., do niespełna 525 tys. wwiezionych do Polski pojazdów. A ponieważ import jest głównym źródłem zaopatrzenia polskiego rynku wtórnego, jego kondycja w dalszym ciągu pozostaje słaba. Popyt znacząco przewyższa podaż, a w takiej sytuacji kupno używanego samochodu może być obarczone sporym ryzykiem. Zwłaszcza że na rynku dominują auta stare.

Auta coraz starsze

W ostatnich miesiącach średni wiek sprowadzanych samochodów osobowych sięga 13 lat. W przypadku samochodów osobowych z silnikiem benzynowym jest o prawie rok wyższy. – Wysoki odsetek samochodów starszych niż dziesięć lat jeszcze bardziej pogorszy ogólny wiek polskiej floty – ostrzegają eksperci AAA Auto.

Jeszcze w 2010 r. udział ponad 10-letnich samochodów w łącznej liczbie używanych aut sprowadzanych z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12670

Wydanie: 12670

Spis treści

Reklama

Zamów abonament