Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Teraz nikt już nie wie, dokąd zawędrują stopy

11 września 2023 | Prognozy gospodarcze: | Grzegorz Siemiończyk
źródło: Rzeczpospolita

Po decyzji RPP, aby poluzować politykę pieniężną bardziej, niż sygnalizował prezes NBP, do prognoz należy podchodzić ze zwiększoną ostrożnością.

Nie ma mowy o żadnym zaskoczeniu – zapewniał w zeszły czwartek prezes Narodowego Banku Polskiego, tłumacząc obniżkę stóp procentowych o 0,75 pkt proc., którą Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła dzień wcześniej. A jednak ekonomiści i inwestorzy byli nią mocno zaskoczeni. Tuż przed posiedzeniem RPP większość z nich (75 proc. według ankiety „Parkietu”) oczekiwała wprawdzie, że gremium zdecyduje się na obniżkę stóp, ale tylko o 0,25 pkt proc. Te oczekiwania bazowały przede wszystkim na wypowiedziach prezesa NBP z poprzedniej konferencji. Na początku lipca prof. Adam Glapiński ogłosił bowiem, że RPP zakończyła cykl podwyżek stóp procentowych, a ich kolejną zmianą będzie obniżka. Podkreślał, że sternicy polityki pieniężnej nie będą dokonywali żadnych gwałtownych ruchów. – Przewiduję, jeśli coś się będzie działo, to będą to zmiany po 0,25 pkt proc. – mówił prezes.

Zaskoczenie obniżką stopy referencyjnej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12670

Wydanie: 12670

Spis treści

Reklama

Zamów abonament