Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koniec preferencji dotyczących certyfikatów rezydencji

11 września 2023 | Podatki i księgowość | Magdalena Zalech Julia Czyż-Banasiak

W związku ze zniesieniem stanu zagrożenia epidemicznego płatnicy powinni w odpowiednich terminach skompletować certyfikaty rezydencji w odniesieniu do płatności dokonywanych po 1 września br. na rzecz zagranicznych podmiotów.

W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego w związku z Covid-19 wprowadzono przepisy szczególne, które preferencyjnie traktowały obowiązek posiadania aktualnego certyfikatu rezydencji podatkowej podatnika przez płatnika w celu zastosowania zwolnienia bądź preferencyjnych stawek podatku u źródła wynikających z ustawy o CIT lub z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 1 lipca 2023 r. odwołany został stan zagrożenia epidemicznego, co oznacza, że od 2 września 2023 r. płatnicy podatku u źródła nie mogą już liczyć na złagodzone obowiązki dotyczące posiadania certyfikatów rezydencji.

Certyfikat rezydencji jest zdefiniowany przez ustawę o CIT jako „zaświadczenie o miejscu siedziby podatnika dla celów podatkowych wydane przez właściwy organ administracji podatkowej państwa miejsca siedziby podatnika”. Co do zasady, jeżeli pozwalają na to zapisy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub przepisy ustawy o CIT, polski płatnik może pobrać podatek u źródła według obniżonej stawki lub nie pobierać go wcale. W tym celu konieczne jest spełnienie jednego z warunków, jakim jest m.in. udokumentowanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12670

Wydanie: 12670

Spis treści

Reklama

Zamów abonament