Zdrowie wpływa pozytywnie na bogactwo i PKB kraju
Wysoka jakość leczenia jest ważna dla kondycji ekonomicznej państw – podkreślali uczestnicy wydarzeń, które odbyły się w trakcie XIII Polsko-Szwajcarskiego Forum Dialogu dla Zdrowia.
Dyskusje skupiały się wokół współzależności między jakością opieki zdrowotnej a silną gospodarką. W centrum zainteresowania były… dane. Przedstawiciele zarówno szwajcarskich firm farmaceutycznych, jak i polskich instytucji publicznych podkreślali, że dostęp do baz danych jest kluczowy dla poprawiania efektywności systemu opieki zdrowotnej oraz wykorzystania pełnego potencjału współpracy między biznesem a administracją.
O wpływie jakości szwajcarskiej opieki zdrowotnej na gospodarkę mówił dr Lukas Engelberger, dyrektor ds. zdrowia Kantonu Bazylea-Miasto i przewodniczący Szwajcarskiej Konferencji Kantonalnych Dyrektorów ds. Zdrowia. Wskazał, że Polska jest najważniejszym odbiorcą eksportu z branży medycznej i farmaceutycznej Szwajcarii w środkowej Europie, bogata jest także współpraca. Polscy i szwajcarscy naukowcy pracowali wspólnie nad około 400 projektami.
Engelberger podkreślał, że między opieką zdrowotną a gospodarką krajową zachodzą ważne interakcje, ponieważ zdrowi ludzie żyją dłużej i bardziej szczęśliwie, są bardziej produktywnymi pracownikami, dlatego opieka zdrowotna na niskim poziomie powoduje komplikacje i duże koszty, pośrednie i bezpośrednie.
Wymiana doświadczeń
– Koszty opieki zdrowotnej należą do głównych zmartwień szwajcarskich podatników. Polska wydaje 7 proc. PKB na opiekę zdrowotną, a Szwajcaria – 11 proc....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta