Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opłaty dodatkowe za parkowanie podlegają VAT

11 września 2023 | Podatki i księgowość | Kamila Gancarz

Kara umowna w postaci opłaty dodatkowej za nieregulaminowe korzystanie z parkingu stanowi wynagrodzenie za świadczenie usług i jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Do niedawna krajowe organy podatkowe stały na stanowisku, że opłaty dodatkowe pobierane przez spółki zarządzające prywatnymi parkingami za niezgodne z regulaminem użytkowanie nie są objęte podatkiem od towarów i usług.

W wyroku z 20 stycznia 2022 r. (C-90/20) Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł jednak, że pobierane przez spółki prowadzące prywatne parkingi opłaty za nieprzestrzeganie ogólnych warunków ich użytkowania należy uznać za wynagrodzenie za odpłatne usługi podlegają- ce VAT.

Rozstrzygnięcie TSUE

W analizowanej przez TSUE sprawie duński operator prywatnych parkingów przewidywał w regulaminach dotyczących zasad parkowania nakładanie kar w przypadkach takich jak np. nieuiszczenie opłaty parkingowej w należytej wysokości, brak biletu parkingowego czy nieprawidłowe parkowanie. W ocenie operatora pobierane opłaty nie stanowiły elementu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12670

Wydanie: 12670

Spis treści

Reklama

Zamów abonament