Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prokurator doniesie na sędziego

11 września 2023 | Prawo co dnia | Agata Łukaszewicz

Wyznaczenie kolejnego terminu w sprawie ma być priorytetem. Jego brak spowoduje, że sędzia trafi na dywanik prezesa.

Minister sprawiedliwości chce zmienić na szybko regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek prokuratury. Autorzy z MS uzasadniają zmiany tak. Po pierwsze – wprowadzone zostaną instrumenty kontrolne w zakresie terminowości wyznaczania posiedzeń i rozpraw m.in. w sprawach o szczególnej wadze. Po drugie – pojawić się ma instrument polegający na zawiadomieniu przez prokuratora prezesa sądu w wypadku zaniechania czynności przez przewodniczącego składu orzekającego, a polegających na braku wyznaczenia terminu posiedzenia lub rozprawy albo nie później niż w ciągu siedmiu dni zawiadomienia prokuratora o przyczynie uniemożliwiającej wyznaczenie tego terminu. Po trzecie – pojawić się mają nowe zasady uczestnictwa prokuratora w posiedzeniach sądu.

– Sama skarga na tego rodzaju czynności ingeruje w niezawisłość sędziowską, gdyż wyznaczanie terminów rozpraw i posiedzeń dotyczy obszaru rdzennie objętego niezawisłością sędziowską – mówi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12670

Wydanie: 12670

Spis treści

Reklama

Zamów abonament