Inflacja, płace, produkcja, ceny
11 września 2023 | Prognozy gospodarcze:
Zniżki produkcji sprzedanej przemysłu w coraz mniejszym stopniu tłumaczy wysoka baza odniesienia w produkcji energii i węgla sprzed roku. W ostatnich miesiącach pogłębiła się recesja w przetwórstwie przemysłowym.
Wobec osłabienia popytu firmy przemysłowe coraz chętniej obniżają ceny swoich towarów. Sprzyja temu również zanikanie postpandemicznych zatorów w łańcuchach dostaw oraz normalizacja cen surowców.
Sektor budowlany przed spadkami produkcji chronią inwestycje infrastrukturalne współfinansowane z funduszy UE, które trzeba wykorzystać do końca br. Widać jednak już zwiastuny ożywienia w budownictwie mieszkaniowym.
W ujęciu rok do roku sprzedaż detaliczna towarów wciąż maleje, ale dołek ma już za sobą. W czerwcu i lipcu (po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych) wzrosła łącznie o niemal 2 proc. wobec maja.
Inflacja w sierpniu wyhamowała do 10,1 proc. rocznie z 10,8 proc. w lipcu, w dużej mierze za sprawą wolniejszego wzrostu cen żywności. Byłaby jeszcze niżej, gdyby nie wzrost cen paliw o 1,9 proc. w stosunku do lipca.
Inflacja bazowa, która nie obejmuje cen nośników energii, paliw i żywności, maleje wyraźnie wolniej niż inflacja ogółem. To w dużej mierze konsekwencja szybkiego wzrostu cen usług, zwłaszcza pracochłonnych.
Na dłuższą metę czynnikiem ograniczającym spadek inflacji może się okazać szybki wzrost podaży pieniądza. W ostatnich miesiącach przyczynia się do tego m.in. rosnące zadłużenie sektora finansów publicznych.
Lipcowe wyhamowanie wzrostu płac wynikało głównie z wysokiej bazy odniesienia sprzed roku, gdy wypłacane były duże premie w energetyce, górnictwie i leśnictwie. W sierpniu wzrost płac wrócił zapewne w okolice 12 proc. rocznie.
Wzrost zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu o 0,1 proc. rok do roku, zgodnie z szacunkami ekonomistów, oznaczałby jego spadek o 4 tys. etatów wobec lipca. Sierpniowe zniżki w ostatnich latach były jednak normą.
W ujęciu nominalnym polski eksport wciąż rośnie, ale realnie już w II kwartale zmalał o 2,7 proc. rok do roku (uwzględniając towary i usługi). Nie licząc pandemicznego roku 2020, to pierwszy taki przypadek od 2009 r.
prof. Jerzy Hausner
Był ministrem pracy i polityki społecznej, wicepremierem
Główne kluczowe banki centralne ciągle zaostrzają politykę pieniężną, Zapowiadanie teraz obniżek stóp...
Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta