Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Partie walczą o wyborców na programy gospodarcze

11 września 2023 | Ekonomia i rynek | Piotr Skwirowski
źródło: Rzeczpospolita

Krótszy tydzień pracy, dłuższe urlopy, jeszcze wcześniejsze emerytury, ale też niższe podatki i ułatwienia w prowadzeniu biznesu obiecują przed wyborami największe ugrupowania polityczne.

W miniony weekend aż cztery ugrupowania polityczne miały swoje przedwyborcze konwencje programowe. Lista złożonych obietnic jest bardzo długa. Na najważniejsze propozycje związane z gospodarką spoglądamy oczami organizacji biznesowych.

Prawo i Sprawiedliwość

– W mojej ocenie największym przegranym po sobotnich konwencjach jest Prawo i Sprawiedliwość – mówi Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan. – Przede wszystkim dlatego, że oczekiwania były bardzo duże. Tymczasem chyba najważniejszy pomysł, czyli emerytury stażowe, stary i niezrealizowany. To jest też punkt, który może mieć największe skutki społeczne – tłumaczy.

Dodaje, że Lewiatan szacuje, iż za sprawą emerytur pomostowych z rynku pracy może wycofać się kolejne 200 tys. osób starszych, tymczasem w propozycjach PiS nie widać pomysłu na nowy zasób dla rynku pracy.

– Za mało tu rozwiązań adresowanych do przedsiębiorców. To trochę rozczarowujące, zwłaszcza że PiS twierdzi, że ułatwia prowadzenie biznesu. Były odwołania premiera do Polskiego Ładu, ale nad tym trzeba spuścić zasłonę milczenia, bo firmom przyniósł on głównie komplikacje i problemy – mówi Łukasz Bernatowicz, prezes Związku Pracodawców Business Centre Club....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12670

Wydanie: 12670

Spis treści

Reklama

Zamów abonament