Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Warto zerknąć na nieco dalsze rynki

11 września 2023 | Ekonomia i rynek | Artur Osiecki
Eksperci zgadzają się, że polscy przedsiębiorcy są już gotowi na szerszą ekspansję na rynkach pozaeuropejskich. To ich wielka szansa
autor zdjęcia: aleksander zieliński (6)
źródło: Rzeczpospolita
Eksperci zgadzają się, że polscy przedsiębiorcy są już gotowi na szerszą ekspansję na rynkach pozaeuropejskich. To ich wielka szansa

Tegoroczny spadek dynamiki eksportowej może być przyczynkiem do szerszego wyjścia rodzimych firm na rynki poza Europą, które są bardzo chłonne, a dynamika ich rozwoju wyższa niż w UE.

Na ile niepewna koniunktura w Unii Europejskiej, w szczególności w Niemczech pozostających niezmiennie naszym głównym partnerem handlowym, może pokrzyżować szyki polskim eksporterom? Na te i inne pytania dotyczące eksportu odpowiadali w Karpaczu uczestnicy debaty pt. „Polski eksport w dobie wojny w Ukrainie i niepewności na globalnych rynkach”.

– Pytanie, co się stanie, jeśli rynek niemiecki przestanie być chłonnym, jest pytaniem otwartym. Jeśli gospodarka hamuje, to nie dzieje się z dnia na dzień. Dotyczy to także gospodarki niemieckiej, która zmaga się z pewnymi kłopotami. Niemcy na pewno będą jednak swą gospodarkę stabilizować i stymulować do dalszego rozwoju – mówił Paweł Kurtasz, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH).

– Dynamika naszego eksportu w br. będzie niższa i ma oscylować w okolicach 9–10 proc. To i tak oznacza zwiększenie eksportu. Niemcy i pozostałe kraje UE to miejsca, w których obecność naszych eksporterów musi zostać zachowana, a ich problemy nie dotkną nas znowu tak mocno, bo polskie firmy umiejętnie weszły w pozmieniane łańcuchy dostaw i produkcję przenoszoną np. przez Niemcy z Chin do Europy – zauważył Janusz Władyczak, prezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE).

Ukraina dużo importuje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12670

Wydanie: 12670

Spis treści

Reklama

Zamów abonament