Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy odpisy od lokali mieszkalnych można rozliczać w kosztach

11 września 2023 | Podatki i księgowość | Jakub Dittmer Jan Janukowicz

Zdaniem WSA w Łodzi zakaz amortyzacji powinien mieć zastosowanie wyłącznie do tych budynków i lokali mieszkalnych, które zostały nabyte lub wytworzone po wejściu w życie Polskiego Ładu, a więc po 1 stycznia 2022 r.

Zmiany w podatkach dochodowych wprowadzone w związku z tzw. Polskim Ładem wciąż budzą ogromne kontrowersje nie tylko w gronie prawników oraz księgowych specjalizujących się w prawie podatkowym, ale przede wszystkim wśród podatników. Chociaż od wprowadzenia Polskiego Ładu upłynęło już ponad półtora roku, to skala niewłaściwego zastosowania i interpretacji nowelizowanych przepisów znajduje swoje odzwierciedlenie w liczbie sporów pomiędzy organami podatkowymi a podatnikami, często mających swój finał w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

Wątpliwy przepis

Przykładem „spornych przepisów” są art. 16c pkt 2a ustawy o CIT oraz jego odpowiednik w ustawie o PIT, tj. art. 22c pkt 2, które weszły w życie 1 stycznia 2022 roku. Wedle wskazanych przepisów amortyzacji nie podlegają nieruchomości mieszkalne, w szczególności budynki mieszkalne czy lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość.

Podatnicy podawali w wątpliwość zasadność nowo wprowadzonych regulacji, co zaowocowało składaniem przez nich wniosków o wydanie indywidualnych interpretacji podatkowych. Przedmiotem zapytań była możliwość uznania odpisów amortyzacyjnych od budynków i lokali mieszkalnych jako kosztów uzyskania przychodów.

Organy podatkowe w odpowiedzi na wnioski usilnie trzymały się litery prawa, nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12670

Wydanie: 12670

Spis treści

Reklama

Zamów abonament