Czy odpisy od lokali mieszkalnych można rozliczać w kosztach
Zdaniem WSA w Łodzi zakaz amortyzacji powinien mieć zastosowanie wyłącznie do tych budynków i lokali mieszkalnych, które zostały nabyte lub wytworzone po wejściu w życie Polskiego Ładu, a więc po 1 stycznia 2022 r.
Zmiany w podatkach dochodowych wprowadzone w związku z tzw. Polskim Ładem wciąż budzą ogromne kontrowersje nie tylko w gronie prawników oraz księgowych specjalizujących się w prawie podatkowym, ale przede wszystkim wśród podatników. Chociaż od wprowadzenia Polskiego Ładu upłynęło już ponad półtora roku, to skala niewłaściwego zastosowania i interpretacji nowelizowanych przepisów znajduje swoje odzwierciedlenie w liczbie sporów pomiędzy organami podatkowymi a podatnikami, często mających swój finał w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.
Wątpliwy przepis
Przykładem „spornych przepisów” są art. 16c pkt 2a ustawy o CIT oraz jego odpowiednik w ustawie o PIT, tj. art. 22c pkt 2, które weszły w życie 1 stycznia 2022 roku. Wedle wskazanych przepisów amortyzacji nie podlegają nieruchomości mieszkalne, w szczególności budynki mieszkalne czy lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość.
Podatnicy podawali w wątpliwość zasadność nowo wprowadzonych regulacji, co zaowocowało składaniem przez nich wniosków o wydanie indywidualnych interpretacji podatkowych. Przedmiotem zapytań była możliwość uznania odpisów amortyzacyjnych od budynków i lokali mieszkalnych jako kosztów uzyskania przychodów.
Organy podatkowe w odpowiedzi na wnioski usilnie trzymały się litery prawa, nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta