Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na co zwrócić uwagę przy wyborze estońskiego CIT

11 września 2023 | Podatki i księgowość | Julia Sobiepańska Łukasz Koc

Ryczałt od dochodów spółek wzbudza coraz większe zainteresowanie przedsiębiorców. Ze względu na swoją specyficzną konstrukcję ta forma opodatkowania nie musi być jednak korzystna dla każdego podmiotu.

Współczesny świat biznesu nieustannie dąży do optymalizacji procesów, a skomplikowane rozliczenia podatkowe mogą stanowić wyzwanie dla niejednego przedsiębiorcy. Jednym ze stosunkowo nowych rozwiązań, mogących stanowić efektywny sposób rozliczania podatku dochodowego, jest ryczałt od dochodów spółek, znany również jako estoński CIT, wprowadzony w 2021 r.

Początkowo proponowane rozwiązanie ze względu na swoją nieprzejrzystą konstrukcję nie cieszyło się pozytywnym odbiorem ze strony podatników. Niemniej po zmianach wprowadzonych od 2022 r. na mocy Polskiego Ładu ta forma opodatkowania jest znacznie bardziej przejrzysta i wzbudza coraz większe zainteresowanie. Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez Ministerstwo Finansów do tej pory z estońskiego CIT skorzystało już ponad 5 tys. podatników.

Należy jednak mieć na uwadze, że ze względu na swoją specyficzną konstrukcję ta forma opodatkowania nie musi być korzystna dla każdego podmiotu. W związku z tym przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji w tym zakresie warto dokładnie rozważyć zarówno zalety, jak i wady, które wiążą się z tym rozwiązaniem.

Zalety

Wśród zalet ryczałtu od dochodów spółek można wymienić m. in.:

1)

7

brak opodatkowania bieżących dochodów

Jednym z najbardziej atrakcyjnych aspektów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12670

Wydanie: 12670

Spis treści

Reklama

Zamów abonament