Na co zwrócić uwagę przy wyborze estońskiego CIT
Ryczałt od dochodów spółek wzbudza coraz większe zainteresowanie przedsiębiorców. Ze względu na swoją specyficzną konstrukcję ta forma opodatkowania nie musi być jednak korzystna dla każdego podmiotu.
Współczesny świat biznesu nieustannie dąży do optymalizacji procesów, a skomplikowane rozliczenia podatkowe mogą stanowić wyzwanie dla niejednego przedsiębiorcy. Jednym ze stosunkowo nowych rozwiązań, mogących stanowić efektywny sposób rozliczania podatku dochodowego, jest ryczałt od dochodów spółek, znany również jako estoński CIT, wprowadzony w 2021 r.
Początkowo proponowane rozwiązanie ze względu na swoją nieprzejrzystą konstrukcję nie cieszyło się pozytywnym odbiorem ze strony podatników. Niemniej po zmianach wprowadzonych od 2022 r. na mocy Polskiego Ładu ta forma opodatkowania jest znacznie bardziej przejrzysta i wzbudza coraz większe zainteresowanie. Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez Ministerstwo Finansów do tej pory z estońskiego CIT skorzystało już ponad 5 tys. podatników.
Należy jednak mieć na uwadze, że ze względu na swoją specyficzną konstrukcję ta forma opodatkowania nie musi być korzystna dla każdego podmiotu. W związku z tym przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji w tym zakresie warto dokładnie rozważyć zarówno zalety, jak i wady, które wiążą się z tym rozwiązaniem.
Zalety
Wśród zalet ryczałtu od dochodów spółek można wymienić m. in.:
1)
7
brak opodatkowania bieżących dochodów
Jednym z najbardziej atrakcyjnych aspektów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta