Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyścig na liczbę obietnic

11 września 2023 | Prawo co dnia | Aleksandra Tarka Paulina Szewioła Marek Domagalski

PiS jak i KO przedstawiły liczne pomysły na powyborczą rzeczywistość. Spora część z nich dotyczy przedsiębiorców, emerytów oraz wymiaru sprawiedliwości.

W programie wyborczym Koalicji Obywatelskiej zaprezentowanym w sobotę jest kilka propozycji podatkowych. To przede wszystkim podwyższenie kwoty wolnej od podatku w PIT do 60 tys. zł. Obecnie limit to 30 tys. zł. Ma to dotyczyć nie tylko podatników rozliczających się według skali podatkowej, ale także przedsiębiorców i emerytów. Odpowiedzi na te pomysły ze strony PiS brak.

Zarobki bez podatku

KO chce, by osoby zarabiające do 6000 zł brutto, także na działalności gospodarczej i pobierające emeryturę do 5000 zł, brutto płaciły podatku dochodowego, a pozostali płacili znacznie mniej. Kolejną zmianą na liście jest metoda kasowa, czyli zapłata PIT dopiero, kiedy zostanie zapłacona faktura.

– To bardzo ciekawa i propozycja. Zwłaszcza że obecnie metoda kasowa obowiązuje już w VAT dla tzw. małych podatników. Wprowadzenie takiej samej zasady w podatku dochodowym dla mikro-, małych i średnich podatników byłoby korzystne, bo to ok. 90 proc. polskich przedsiębiorców – ocenia Krzysztof J. Musiał doradca podatkowy, partner w kancelarii Musiał i Partnerzy.

Jak wyjaśnia ekspert możliwość zapłaty podatku dochodowego dopiero wtedy, gdy kontrahent opłaci fakturę może stać się remedium na wiele palących problemów.

– Pozwoliłoby to zminimalizować negatywne skutki rosnących zatorów płatniczych. Ale przede wszystkim byłoby ulgą w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12670

Wydanie: 12670

Spis treści

Reklama

Zamów abonament