Sprawiedliwość z formularza (2)
Przymusowe „ułatwienie” pracy z widmem środków nadzorczych.
Mając na względzie ochronę dobra najwyższej rangi, jakim jest rzetelność procesu, w judykaturze wypracowano stanowisko, iż sąd może od stosowania formularza odstąpić mimo jednoznacznie – jak się wydaje – brzmiącej normy art. 99a § 1 kodeksu postępowania karnego.
W orzecznictwie Sądu Najwyższego oraz sądów powszechnych i w piśmiennictwie powstałym już po wprowadzeniu art. 99a § 1 k.p.k. wskazywano m.in., iż ze względu na znaczenie jakości uzasadnienia sądu dla prawa do rzetelnego procesu (art. 6 ust. 1 europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności – konwencja) sporządzenie go na formularzu nie daje właściwego instrumentarium procesowego do spełnienia tego standardu.
W konsekwencji prezentowane jest jednolite stanowisko, że sporządzenie uzasadnienia na formularzu jest prawnie dozwolone jedynie wówczas, gdy nie naruszy to prawa strony do rzetelnego procesu, które to prawo ma absolutny prymat przed uprawnieniem sądu do stosowania „pomocnych” rozwiązań o charakterze biurowo-technicznym – wyroki SN z 16 listopada 2021 r. IV KK 448/20, z 19 stycznia 2022 r. I KA 13/21, z 26 lipca 2021 r. I KA 2/21, a przede wszystkim z 11 sierpnia 2020 r. I KA 1/20. Rzeczą każdego sądu jest przeprowadzenie w konkretnej sprawie oceny, czy może sporządzić uzasadnienie swojego wyroku na formularzu. Odstąpienie od stosowania art. 99a § 1 k.p.k. wywiedziono przy tym z obowiązku powołania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta