Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Funkcjonariusze chronieni przed napaścią

25 października 2023 | Sądy i Prokuratura | Piotr Kosmaty
Podpis podpis podpis podpis podpis podpis
autor zdjęcia: Adobe Stock
źródło: Rzeczpospolita
Podpis podpis podpis podpis podpis podpis

Przepisy chronią życie i zdrowie funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej.

Prawie każdego dnia środki masowego przekazu informują o sytuacji na granicy Polski z Białorusią. Oglądając relacje z tego „gorącego” terenu, często widzimy, że funkcjonariusze Straży Granicznej, policjanci czy żołnierze są obiektem mniej lub bardziej zmasowanych i agresywnych ataków.

Na zachowania takie nie pozostają obojętne przepisy prawa karnego materialnego, bo w większości spełniają znamiona czynów zabronionych zawartych przede wszystkim w kodeksie karnym. Jednym z nich jest czyn zabroniony zakodowany w treści przepisu art. 223 k.k., który penalizuje tzw. czynną napaść na funkcjonariusza publicznego. Wskazany przepis chroni życie i zdrowie funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej. Ponadto dobrami chronionymi są: prawidłowość i skuteczność przeprowadzanych czynności służbowych, np. patrolowania pasa granicznego, oraz powaga instytucji, którą reprezentuje zaatakowany funkcjonariusz.

Przestępstwo wieloodmianowe

Komentowane przestępstwo należy do kategorii przestępstw powszechnych, co oznacza, że jego sprawcą może być każdy, łącznie z innym funkcjonariuszem lub osobą do pomocy mu przybraną. Przedmiotem czynności wykonawczej jest „czynna napaść” na funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną. Należy przypomnieć, że znamię „czynnej napaści” zostało użyte także w treści przepisu art. 135 § 1 k.k. statuującego odpowiedzialność karną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12708

Wydanie: 12708

Spis treści
Zamów abonament