Procedura cywilna w ogniu niespójnych zmian
Nowe przepisy wydają się gorsze niż ich pierwowzór.
Druga połowa roku 2023 obfituje w znaczące korekty przepisów regulujących postępowanie cywilne. Obszerna nowelizacja zaczęła obowiązywać 1 lipca 2023 r., jeszcze we wrześniu częściowo wejdzie w życie kolejna, dokonana ustawą z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw.
W procedurze cywilnej komentatorzy dostrzegli przede wszystkim składy jednoosobowe w postępowaniach odwoławczych i wprowadzenie na stałe rozpraw hybrydowych. Mniej nagłośnione są zmiany w przepisach o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, a takie też następują i trudno oceniać je pozytywnie.
Rozprawy zdalne na tak, ale mankamentów sporo
Najbardziej spopularyzowana część najnowszej noweli dotyczy wprowadzenia na stałe rozpraw zdalnych czy, ściśle rzecz biorąc, hybrydowych, co nastąpi za pół roku, wraz z uchyleniem przepisów antycovidowych. O ile samą ideę przeniesienia do k.p.c. sprawdzonego już rozwiązania należy ocenić bardzo pozytywnie i postulowałem ją wielokrotnie na tych łamach, o tyle sama realizacja tego pomysłu pozostawia sporo do życzenia.
Nowe przepisy wydają się gorsze niż ich pierwowzór. Krytycznie należy ocenić np. wymuszenie na sądzie i protokolancie przebywania w sali sądowej w czasie rozprawy odbywającej się dla wszystkich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta