Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jest wiele do zrobienia

25 października 2023 | Sądy i Prokuratura | Agata Łukaszewicz

Na sądach powszechnych oraz Sądzie Najwyższym spoczął obowiązek stosowania rozproszonej kontroli konstytucyjności przepisów – mówi Olimpia Barańska-Małuszek, sędzia SR w Gorzowie Wielkopolskim.

Po wyborach coraz częściej słychać o poprawianiu wymiaru sprawiedliwości po rządach PiS. Od czego należy zacząć?

Pilnie należy przepracować ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa. Jako organ konstytucyjny miała zapewniać trójpodział władzy, ale ustawami PiS z 2017 r. stała się ciałem kontrolowanym przez polityków mających zwykłą większość w Sejmie. W praktyce to klub poselski decydował o obsadzie 15 sędziów w KRS. Konieczna jest nowelizacja ustawy o sądach powszechnych przywracająca kompetencje samorządu sędziowskiego, postępowań dyscyplinarnych czy obsadzania prezesów sądów. Równocześnie pilne jest zapewnienie standardów prawnych osobom pozbawionym wolności, dokończenie informatyzacji sądów, ich odbiurokratyzowanie, ułatwienie komunikacji z sądami, a także zapewnienie transparentności wymiaru sprawiedliwości czy zwiększenie udziału czynnika społecznego.

Z nadzieją czekamy na radykalne przebudowanie instytucji prokuratury, rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Nowelizacja ustawy o służbie cywilnej jest sprawą pilną, by odpolitycznić wszystkie urzędy i instytucje publiczne. To jest praca legislacyjna, systemowa i społeczna na lata.

Jak załatwić sprawę KRS? Coś z nią przecież trzeba zrobić…

Należy zmienić niekonstytucyjny model...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12708

Wydanie: 12708

Spis treści
Zamów abonament