Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy sędzia choruje

25 października 2023 | Sądy i Prokuratura | Ryszard Sadlik

W razie niezdolności do pracy z powodu choroby sędzia może skorzystać z różnych uprawnień, ale zwolnienie lekarskie i zasadność jego wystawienia podlega kontroli lekarza orzecznika ZUS.

Sędziowie, jak wszyscy pracownicy, niestety czasem chorują i nie mogą wówczas wykonywać swoich obowiązków. Jeśli jest to kwestia incydentalna, nie powoduje to większych problemów. Inaczej jest, gdy mamy do czynienia z powtarzającymi się okresami niezdolności do pracy. Wówczas bowiem może to prowadzić do poważnych zakłóceń w funkcjonowaniu (zwłaszcza mniejszych) sądów oraz przewlekłości postępowań.

W przepisach ustawy o ustroju sądów powszechnych przewidziano szczególne regulacje dotyczące wynagrodzenia sędziego w okresie niezdolności do pracy. Według art. 94 § 1 w okresie nieobecności w pracy z powodu choroby sędzia otrzymuje 80 proc. wynagrodzenia, nie dłużej jednak niż przez rok. Do okresu tego wlicza się okresy poprzedniej przerwy w pełnieniu służby z powodu choroby lub płatnego urlopu dla poratowania zdrowia, jeżeli czynna służba nie przekroczyła 60 dni.

Po upływie roku podczas dalszej nieobecności w pracy z powodu choroby sędzia otrzymuje 50 proc. wynagrodzenia. W czasie choroby powodującej niemożność wykonywania przez niego obowiązków otrzymuje zatem obniżone wynagrodzenie. Początkowo w wysokości 80 proc., a po upływie roku w wysokości 50 proc. Jest to zatem istotne obniżenie uzyskiwanego wynagrodzenia.

Jeśli jednak niezdolność do pracy powstała wskutek wyjątkowych okoliczności opisanych w art. 94 § 1a. usp, tj. jeżeli nieobecność...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12708

Wydanie: 12708

Spis treści
Zamów abonament