Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ważne są regulacje przejściowe

20 listopada 2023 | Podatki i księgowość | Marcin Szymankiewicz

Polski Ład zawiera przepisy przejściowe, które określają kiedy podatnicy będą musieli po raz pierwszy przesłać księgi, ewidencje i wykazy w pliku JPK.

Polski Ład w art. 66 zawiera przepisy przejściowe dotyczące obowiązku prowadzenia ksiąg, ewidencji i wykazów w pliku JPK. Przepis te były dwukrotnie nowelizowane. Pierwszy raz poprawkami do Polskiego Ładu, a ostatnio Slim VAT 3. W niniejszej publikacji ograniczmy się do brzmienia tych przepisów nadanego tą ostatnią nowelizacją od 1 lipca 2023 r.

Podatnicy PIT i ryczałtowcy

Stosownie do art. 66 ust. 1 Polskiego Ładu, w brzmieniu obowiązującym od 1 lipca 2023 r., księgi, ewidencje i wykazy, o których mowa w art. 24a ust. 1e ustawy o PIT oraz w art. 15 ust. 12 ustawy o zryczałtowanym PIT, będą prowadzone przy użyciu programów komputerowych i przesyłane po raz pierwszy za rok podatkowy rozpoczynający się po dniu:

1) 31 grudnia 2025 r. – w przypadku podmiotów, które są obowiązane przesyłać ewidencję VAT, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT;

2) 31 grudnia 2026 r. – w przypadku innych podmiotów.

Oznacza to, że u podatników PIT i podatników ryczałtu ewidencjonowanego mających status podatnika VAT czynnego obowiązek przesyłania ksiąg, ewidencji i wykazów w pliku JPK powstanie po raz pierwszy za okresy rozliczeniowe rozpoczynające się po 31...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12728

Wydanie: 12728

Spis treści

Reklama

Zamów abonament