Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieodpłatne otrzymanie akcji nie oznacza powstania przychodu

20 listopada 2023 | Podatki i księgowość | Magdalena Milewska

Przychód powstanie dopiero w momencie, gdy podatnik sprzeda akcje otrzymane poprzez realizację RSU w ramach programu motywacyjnego.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 23 sierpnia 2023 r. (II FSK 231/21).

Spółka będąca członkiem międzynarodowej grupy kapitałowej wprowadziła dla swoich kluczowych pracowników program motywacyjny w postaci warunkowego prawa do nabycia akcji spółki amerykańskiej (RSU). Ponieważ nabycie jest odroczone w czasie na z góry określony okres, program zakłada, że pracownik nim objęty otrzyma akcje na własność dopiero po upływie okresu restrykcji. Do tego czasu wykluczona jest więc sprzedaż czy jakiekolwiek inne swobodne dysponowanie przyznaną nagrodą.

Podatnik, jeden z pracowników objętych programem, jako osoba fizyczna zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy realizacja przyznanego mu RSU w czterech ratach każdego 15 dnia marca 2015 r., 2016 r., 2017 r. i 2018 r. będzie skutkować powstaniem przychodu. Jego zdaniem przychód powstanie dopiero w momencie ewentualnego odpłatnego zbycia akcji. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał jednak takie przekonanie za nieprawidłowe i w interpretacji z 23 sierpnia 2019 r. (0115-KDIT2-1.4011.238.2019.3.MN) stwierdził, że z uwagi na wymienione terminy zapłaty rat, dla ich oceny istotna będzie kwestia zastosowania obowiązujących od 1 stycznia 2018 r....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12728

Wydanie: 12728

Spis treści

Reklama

Zamów abonament