Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy czynsz dzierżawny jest elementem wartości początkowej

20 listopada 2023 | Podatki i księgowość | Przemysław Szwed

Jeżeli inwestycja realizowana jest na cudzym gruncie, to są wątpliwości, czy opłaty za korzystanie z niego należy uwzględnić w tej wartości początkowej. Stanowisko organów podatkowych w tej kwestii nie jest jednolite.

Jak stanowi art. 15 ust. 6 ustawy o CIT, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16. Odpisy te dokonywane są od wartości początkowej środka trwałego (art. 16f ust. 1 ustawy o CIT). Amortyzacji podlegają zarówno budynki i budowle, jak również inwestycje w obcych środkach trwałych (art. 16a ust. 1 pkt 1 oraz art. 16 ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT).

Ustawa o CIT nie definiuje wprost co należy rozumieć przez inwestycje w obcych środkach trwałych. Jak czytamy w interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 czerwca 2020 r. (0111-KDIB1-1.4010.154. 2020.2.DK), „(…) choć ustawa o CIT nie zawiera legalnej definicji »inwestycji w obcych środkach trwałych«, to przyjmuje się, że stanowią je np. wszelkie nakłady poniesione w wykorzystywanym na potrzeby działalności gospodarczej budynku (lokalu), którego podatnik nie jest właścicielem, lecz np. najemcą lub dzierżawcą. Zatem inwestycjami w obcych środkach trwałych są wydatki poniesione przez podatnika na przystosowanie tych środków do potrzeb wynikających z prowadzonej przez niego działalności gospodarczej”.

Inwestycja na cudzym gruncie

Odnosząc się do inwestycji na cudzym gruncie, należy wskazać, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12728

Wydanie: 12728

Spis treści

Reklama

Zamów abonament