Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po okupacji na reedukację do Łukaszenki

20 listopada 2023 | Świat | Rusłan Szoszyn

Kilka tysięcy dzieci z okupowanych terenów Ukrainy wywieziono na Białoruś. Przeciwnicy Aleksandra Łukaszenki domagają się, by białoruskim dyktatorem zajął się Międzynarodowy Trybunał Karny.

Z raportu Obserwatorium Konfliktów Uniwersytetu Yale (Yale HRL) wynika, że od początku rosyjskiej agresji z Ukrainy z okupowanych terenów na Białoruś wywieziono co najmniej 2442 ukraińskich dzieci w wieku od 6 do 17 lat. Po opuszczeniu Ukrainy trafiają do białoruskich sanatoriów i całorocznych kolonii dziecięcych. Autorzy raportu wskazują na 13 lokalizacji. W większości z nich ukraińskie dzieci poddawano reedukacji, zaszczepiano patriotyczne doktryny i idee „służące interesom politycznym reżimów Białorusi i Rosji”. Co więcej, niektóre odbywały szkolenia wojskowe, które przeprowadzano w bazie białoruskich wojsk wewnętrznych. Do „wychowania” młodych Ukraińców zaangażowano reżimowe organizacje młodzieżowe i patriotyczne, taki jak np. Białoruski Republikański Związek Młodzieży.

Yale HRL ustalił, że ukraińskie dzieci są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12728

Wydanie: 12728

Spis treści

Reklama

Zamów abonament