Wypalenie groźne dla ludzi i firm
Prawie połowa polskich pracowników ma objawy wypalenia zawodowego, które pogarsza jakość ich życia i pracy. Żródłem tych problemów są często szefowie.
Nadmiar obowiązków, przepracowanie, częsty stres, frustrujące podwyższanie wymagań w pracy i brak poczucia bezpieczeństwa – to codzienność wielu polskich pracowników, która dodatkowo pogarsza ich kondycję psychiczną podkopaną najpierw przez kryzys pandemii, a ostatnio przez kryzys inflacji. Efekt?
Prawie ośmiu na dziesięciu pracujących Polaków objętych tegorocznym badaniem firmy Mindgram nie najlepiej ocenia swój dobrostan (na poziomie umiarkowanym lub gorszym), a prawie co drugi ma objawy wypalenia zawodowego. – Wśród nich 26 proc. klasyfikuje się do ciężkiej formy wypalenia – zaznacza Adam Plony, dyrektor operacyjny i współzałożyciel Mindgramu.
Cyniczny malkontent
Plona podkreśla, że uczestnicy badania nie oceniali samodzielnie własnego poziomu wypalenia. Eksperci zrobili to za pomocą stosowanego na całym świecie klinicznie zwalidowanego testu psychometrycznego Burnout Assessment Tool (BAT-12), wskazując też najczęściej występujące objawy wypalenia. Warto nauczyć się rozpoznawać je u siebie albo u innych osób dotkniętych tym problemem.
Jak wykazał raport Mindgramu, najbardziej powszechnym w Polsce objawem jest dystans emocjonalny doświadczany przez ponad trzy czwarte wypalonych pracowników. Przejawia się on poprzez cynizm, obniżoną motywację, niższe zaangażowanie w pracę, a także poprzez negatywne nastawienie do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta