Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Księgi i ewidencje trzeba będzie przesyłać w pliku JPK

20 listopada 2023 | Podatki i księgowość | Marcin Szymankiewicz

Na wejście w życie czekają przepisy nakładające obowiązek przesyłania ksiąg, ewidencji i wykazów w pliku JPK. 1 lipca br. nieco je zmodyfikowano i po raz kolejny przesunięto datę ich wejścia do porządku prawnego.

Regulacje Polskiego Ładu mają wprowadzić obowiązek prowadzenia ksiąg podatkowych (ksiąg rachunkowych, podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz ewidencji przychodów) w pliku JPK. Regulacje w tym zakresie miały wejść w życie 1 stycznia 2023 r. (a nie 1 stycznia 2022 r. jak większość regulacji Polskiego Ładu), z uwzględnieniem przepisów przejściowych. Jednak tzw. poprawki do Polskiego Ładu, a następnie pakiet Slim VAT 3 przesunęły wejście w życie tych przepisów na 1 stycznia 2026 r. (w przypadku podatników PIT i ryczałtu ewidencjonowanego) oraz 1 stycznia 2025 r. (w przypadku podatników CIT). Zmiany nie ograniczyły się jedynie do przesunięcia terminu ich wejścia w życie, ale również zmodyfikowały zasady przesyłania ww. ksiąg w pliku JPK oraz zmieniły przepisy przejściowe.

Jak wynika z uzasadnienia projektu Polskiego Ładu, „(…) zakłada się wprowadzenie dla podatników CIT obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych (ewidencji podatkowych) przy użyciu programów komputerowych, a także obowiązek ich przesyłania w formie ustrukturyzowanej na zasadach przewidzianych w przepisach ordynacji podatkowej, w terminie do upływu terminu dla złożenia zeznania za rok podatkowy (...). Analogiczne obowiązki jak w podatku CIT, projekt wprowadza w ustawie o PIT. Podmioty, które prowadzą działalność gospodarczą, będą obowiązane do prowadzenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12728

Wydanie: 12728

Spis treści

Reklama

Zamów abonament