Księgi i ewidencje trzeba będzie przesyłać w pliku JPK
Na wejście w życie czekają przepisy nakładające obowiązek przesyłania ksiąg, ewidencji i wykazów w pliku JPK. 1 lipca br. nieco je zmodyfikowano i po raz kolejny przesunięto datę ich wejścia do porządku prawnego.
Regulacje Polskiego Ładu mają wprowadzić obowiązek prowadzenia ksiąg podatkowych (ksiąg rachunkowych, podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz ewidencji przychodów) w pliku JPK. Regulacje w tym zakresie miały wejść w życie 1 stycznia 2023 r. (a nie 1 stycznia 2022 r. jak większość regulacji Polskiego Ładu), z uwzględnieniem przepisów przejściowych. Jednak tzw. poprawki do Polskiego Ładu, a następnie pakiet Slim VAT 3 przesunęły wejście w życie tych przepisów na 1 stycznia 2026 r. (w przypadku podatników PIT i ryczałtu ewidencjonowanego) oraz 1 stycznia 2025 r. (w przypadku podatników CIT). Zmiany nie ograniczyły się jedynie do przesunięcia terminu ich wejścia w życie, ale również zmodyfikowały zasady przesyłania ww. ksiąg w pliku JPK oraz zmieniły przepisy przejściowe.
Jak wynika z uzasadnienia projektu Polskiego Ładu, „(…) zakłada się wprowadzenie dla podatników CIT obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych (ewidencji podatkowych) przy użyciu programów komputerowych, a także obowiązek ich przesyłania w formie ustrukturyzowanej na zasadach przewidzianych w przepisach ordynacji podatkowej, w terminie do upływu terminu dla złożenia zeznania za rok podatkowy (...). Analogiczne obowiązki jak w podatku CIT, projekt wprowadza w ustawie o PIT. Podmioty, które prowadzą działalność gospodarczą, będą obowiązane do prowadzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta