Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Potrzebne są działania podnoszące efektywność

20 listopada 2023 | Ekonomia i rynek | Aleksandra Fandrejewska
źródło: Rzeczpospolita

Choć publiczne i prywatne nakłady na ochronę zdrowia rosną, rośnie też zadłużenie szpitali. Bolączką pacjentów są wciąż kolejki do lekarzy specjalistów i na wiele potrzebnych badań.

Publiczne i prywatne nakłady na ochronę zdrowia rosną, rośnie też zadłużenie szpitali, a bolączką pacjentów są kolejki do lekarzy. Ochrona zdrowia jest jednym z tematów umowy koalicyjnej pomiędzy KO, Polską 2050, PSL i Lewicą, ale zapowiedzi są ogólne i stanowią bardziej postulaty niż propozycje konkretnych rozwiązań. Niektóre zaś z propozycji mogą wzajemnie się wykluczać. Eksperci nie mają jednak wątpliwości: problemy w ochronie zdrowia są jednymi z najważniejszych w Polsce, a ze względu na zmiany demograficzne w kraju będą się jeszcze pogłębiały.

Zeszły rok na przykład Narodowy Fundusz Zdrowia zamknął z ponad 7 mld zł nadwyżki ze względu na niewykonanie zaplanowanych i zakontraktowanych świadczeń, a około 4 mln pacjentów czekało w różnych kolejkach, po to by dostać się do lekarzy specjalistów, na badania specjalistyczne czy na zabiegi. Choćby to porównanie pokazuje, jak złożona jest sytuacja ochrony zdrowia w Polsce.

Stan obecny

Z planu finansowego NFZ na przyszły rok wynika, że wszystkie przychody NFZ wyniosą prawie 169 mld zł (ze składek ok. 153,3 mld zł), a na świadczenia medyczne wydanych ma być prawie 157,6 mld zł. – Nakłady ze składek rosną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12728

Wydanie: 12728

Spis treści

Reklama

Zamów abonament