Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Garaże muszą być opodatkowane jedną stawką podatku

20 listopada 2023 | Podatki i księgowość | Martin Wrbka

W przyszłym roku właściciele miejsc parkingowych w garażach podziemnych będą nadal płacić wyższy podatek od nieruchomości. Stawka zostanie obniżona dopiero od 2025 roku.

18 października 2023 r. Trybunał Konstytucyjny wydał ważny wyrok dla wszystkich osób, które posiadają miejsce postojowe w garażach podziemnych budynków mieszkalnych (SK 23/19).

Przedmiotem sporu w sprawie była stawka podatku od nieruchomości zastosowana do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym, stanowiącego wyodrębniony lokal niemieszkalny. Istota sporu sprowadzała się do ustalenia, czy wobec miejsca postojowego znajdującego się w garażu wielostanowiskowym usytuowanego w budynku mieszkalnym, należało zastosować stawkę podatku od nieruchomości przewidzianą w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (u.p.o.l.), czyli jak dla budynków lub ich części pozostałych, czy też właściwa powinna być stawka określona w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a u.p.o.l., a więc stawka przewidziana dla budynków lub ich części mieszkalnych.

Co postanowił Trybunał

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że stosowanie różnych stawek podatku od nieruchomości w stosunku do miejsc postojowych w garażach w budynkach mieszkalnych (blokach) jest niezgodne z konstytucją. Tym samym TK rozwiał wątpliwości co do sposobu naliczania podatku od nieruchomości, którego stawka w zależności od przynależności miejsca parkingowego do lokalu mieszkalnego mogła wynieść 1 zł lub 9,71 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej (maksymalne stawki podatku od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12728

Wydanie: 12728

Spis treści

Reklama

Zamów abonament