Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polityka regionalna od nowa

20 listopada 2023 | Świat | Jędrzej Bielecki

Zwycięstwo demokratycznej opozycji dobiło Wyszehrad i Trójmorze. Musimy znaleźć inny sposób na przywództwo w Europie Środkowej.

Nowy rząd staje przed wyjątkową szansą na grę w pierwszej europejskiej lidze: z Niemcami i Francją. Oba kraje potrzebują Warszawy, aby prowadzić skuteczną politykę wobec Rosji, odbudować Ukrainę, przygotować Unię do poszerzenia, uporać się z nielegalną migracją czy zbudować zielony ład.

Choć jednak przezwyciężenie populizmu nad Wisłą bardzo wzmocniło pozycję Polski, to jednak różnice w potencjale gospodarczym czy demograficznym z Niemcami i Francją pozostają ogromne. Stąd potrzeba budowy sojuszu wokół naszego kraju, który pozwoliłby lepiej bronić interesów Europy Środkowej w Unii.

Miliard od Trumpa

Dotychczasowe formaty właściwie nie istnieją. Co łączy wyszehradzką czwórkę, jeśli Słowacja pod rządami Roberta Ficy, a przede wszystkim Węgry Viktora...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12728

Wydanie: 12728

Spis treści

Reklama

Zamów abonament