Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Warto skorzystać z nowych możliwości dla zarządzających finansami

20 listopada 2023 | Podatki i księgowość | Zbigniew Deptuła Grzegorz Ziółkowski

Częste nowelizacje przepisów, postępująca cyfryzacja i zmiany na rynku pracy przekładają się na zwiększenie obowiązków podatkowych i ich skomplikowanie. Odpowiedzią na te problemy może być unowocześnienie zarządzania funkcją podatkową.

Prawo podatkowe i związane z nim obowiązki stają się coraz bardziej skomplikowane. Zmiany w tym obszarze są wyjątkowo częste, nie zawsze przemyślane, a nierzadko niejasne. Dodatkowo postępująca cyfryzacja procesów podatkowych wymusza na firmach inwestycje w nowe rozwiązania informatyczne oraz dbanie o ich bieżącą aktualizację. A skala raportowania będzie jeszcze większa. To wszystko sprawia, że cały obszar fiskalny staje się coraz bardziej kosztowny, wymagający i niesie ze sobą dodatkowe ryzyka dla samego przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim dla osób zarządzających jego finansami.

Nie można też nie wspomnieć o trwałych zmianach na rynku pracy, które są pokłosiem m.in. pandemii oraz aktualnej struktury demograficznej. Pracodawcy mają coraz większy problem ze znalezieniem wykwalifikowanej kadry. Procesy rekrutacyjne są dłuższe, a oczekiwania pracowników większe. Wyraźna staje się też duża rotacja na rynku pracy. Z drugiej strony pandemia wymusiła większą elastyczność w podejściu do hybrydowych sposobów pracy w firmach i większe otwarcie na zatrudnianie pracowników np. w modelu B2B. To wszystko przekłada się na zarządzanie obszarami finansowymi w firmach. W świecie podatków odpowiedzią na różne problemy, jakie się z tym wiążą, może być unowocześnienie sposobu zarządzania funkcją podatkową.

Przeszłość i przyszłość ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12728

Wydanie: 12728

Spis treści

Reklama

Zamów abonament