Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Biskupi zapomnieli o ukaranym

20 listopada 2023 | Kraj | Tomasz Krzyżak

Hierarcha, któremu Watykan zakazał udziału w pracach Episkopatu Polski, wciąż formalnie jest członkiem jego zespołów.

W ciągu zaledwie pięciu miesięcy 2021 r. Stolica Apostolska poinformowała o zakończeniu aż 11 postępowań w sprawach biskupów, którym zarzucano zaniedbania przy wyjaśnianiu przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich, jakich dopuścili się podlegli im księża. W dziewięciu zarzuty się potwierdziły i abp. Sławoja Głódzia, abp. Mariana Gołębiewskiego, bp. Edwarda Janiaka, bp. Zbigniewa Kiernikowskiego, bp. Jana Tyrawę, bp. Stanisława Napierałę, bp. Tadeusza Rakoczego oraz bp. Stefana Regmunta ukarano. Nałożono na nich sankcje. Od rezygnacji z zarządzania diecezją poprzez nakaz zamieszkania w innym miejscu, zakaz (całkowity lub częściowy) udziału w wydarzeniach publicznych, nakaz wpłaty na pomoc dla poszkodowanych czy wreszcie zakaz udziału w pracach Konferencji Episkopatu Polski (KEP). Tylko jeden biskup (abp Wiktor Skworc) ukarał się sam i przyjmując werdykt Watykanu, zapowiedział, że zrezygnuje ze wszystkich ważnych funkcji, które w konferencji pełni.

Arcybiskup rzeczywiście zrezygnował z członkostwa w Radzie Stałej KEP i przewodniczeniu Komisji Duszpasterstwa – zrobił to, jak wynika z dokumentów, które analizowała „Rzeczpospolita”, miesiąc przed oficjalnym ogłoszeniem wyniku postepowania w jego sprawie.

Czystka w komisjach

Pozostałych biskupów, którzy w chwili ogłaszania sankcji zasiadali w gremiach KEP, błyskawicznie wymieniono....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12728

Wydanie: 12728

Spis treści

Reklama

Zamów abonament