Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wydatki na robota rozlicza się w kosztach poprzez odpisy

20 listopada 2023 | Podatki i księgowość | Julita Karaś-Gasparska

W przypadku ulgi na robotyzację za koszty kwalifikowane należy uznawać nie koszty nabycia fabrycznie nowych robotów przemysłowych oraz innych maszyn i urządzeń, lecz dokonane w roku podatkowym odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych.

∑ Przedsiębiorca prowadzi działalność produkcyjną. Chciałby jeszcze w tym roku kupić urządzenie spełniające definicję robota przemysłowego. Koszt nabycia to ok. 150 tys. zł. Czy przedsiębiorca będzie mógł jednorazowo skorzystać z ulgi na robotyzację, czyli odliczyć połowę kosztów zakupu robota w zeznaniu podatkowym, które złoży za 2023 rok? – pyta czytelnik.

Jedną z ulg wprowadzonych przepisami Polskiego Ładu jest ulga na robotyzację, która ma pomagać firmom w zwiększaniu produktywności i konkurencyjności na rynkach krajowym i międzynarodowym. Mogą z niej skorzystać firmy, które zastosują roboty przemysłowe w celu usprawnienia produkcji. Zgodnie z art. 52jb ust. 1 ustawy o PIT podatnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą może odliczyć od podstawy obliczenia podatku kwotę stanowiącą 50 proc. kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację. Dzięki uldze może zatem rozliczyć w podatku dochodowym 150 proc. poniesionych kosztów, czyli 100 proc. jako koszt uzyskania przychodów i dodatkowo 50 proc. jako odliczenie w ramach ulgi. Należy przy tym pamiętać, że:

∑ kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z pozarolniczej działalności gospodarczej,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12728

Wydanie: 12728

Spis treści

Reklama

Zamów abonament