Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sędziów da się zweryfikować i nie naruszyć prerogatyw

20 listopada 2023 | Prawo co dnia | Tomasz Pietryga

Punktem wyjścia powinno być odpolitycznienie powoływania sędziowskiej części Krajowej Rady Sądownictwa. Wyroki Trybunału Konstytucyjnego i Strasburga trzeba wykonać – tak przywracanie praworządności widzi prof. Marcin Wiącek, rzecznik praw obywatelskich.

Czego oczekuje pan od nowego Sejmu?

Wdrożenia apeli i stanowisk przedstawianych przeze mnie, a także moich poprzedników, które nie zostały dotąd wysłuchane. Jest ich dużo. Przekazałem właśnie do Sejmu i Senatu informację roczną z działania RPO za 2022 r. Jest to kilkusetstronicowy dokument, który zawiera wiele rekomendacji. Mamy np. nierozwiązane problemy w obszarze polityki społecznej, ochrony zdrowia, praw osób z niepełnosprawnościami, a także dotyczące ochrony prywatności, wolności słowa czy sądownictwa. Mamy kryzys uchodźczy, który wymaga wprowadzenia nowych rozwiązań. Mógłbym jeszcze długo mówić.

Co w pierwszej kolejności powinien zrobić Sejm?

Moja informacja roczna zaczyna się od apelu, aby w postępowaniach ustawodawczych było więcej refleksji i partycypacji społecznej. Warto zmienić praktykę uchwalania ustaw, ważnych z punktu widzenia ochrony praw człowieka, w błyskawicznym tempie, bez rzetelnej debaty, bez uwzględnienia opinii niezależnych instytucji i organizacji pozarządowych. Wówczas wzrośnie poziom akceptacji społecznej nowego prawa i zaufania obywateli do państwa.

Zwycięska koalicja planuje uchwały anulujące powołania tzw. sędziów dublerów w Trybunale Konstytucyjnym. To dobry pomysł?

Z orzecznictwa TK z lat 2015–2016, a także z wyroku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12728

Wydanie: 12728

Spis treści

Reklama

Zamów abonament