Spółka z o.o. – zwyczajne zgromadzenie wspólników a absolutorium
Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, z początkiem kwietnia weszły w okres sprawozdawczy, który potrwa do końca czerwca. Podczas zwyczajnego zgromadzenia wspólników powinno dojść do udzielenia członkom organów spółki absolutorium z wykonania przez nich obowiązków.
Członkowie organów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wykonują w trakcie roku obrotowego określone zadania, powierzone im przez wspólników, związane ze sprawowaną funkcją. Z tego względu zgromadzenie wspólników, właśnie jako organ właścicielski, powinno rozliczyć pracę poszczególnych członków organów spółki. Rozliczenie działalności członków organów spółki następuje w ramach uchwały absolutoryjnej.
Absolutorium – istota
Zgodnie z art. 231 § 2 pkt 3) Kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) przedmiotem obrad zwyczajnego zgromadzenia wspólników powinno być między innymi udzielenie członkom organów spółki absolutorium z wykonania przez nich obowiązków. Uchwała absolutoryjna powinna być więc objęta porządkiem obrad zwyczajnego zgromadzenia wspólników i faktycznie oddana pod głosowanie w jego trakcie. Absolutorium stanowi przejaw wewnętrznego aktu spółki, w ramach którego wspólnicy wyrażają aprobatę lub dezaprobatę dla działalności członków organów w danym roku obrotowym. Ocena ta odnosi się do wszystkich członków organów, to jest zarządu, rady nadzorczej oraz komisji rewizyjnej.
Absolutorium jest aktem doniosłym korporacyjnie, ponieważ przyjmuje się, iż uzyskanie absolutorium w wyniku skutecznie podjętej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta