Aby właściwe rozliczyć się z fiskusem z kryptoaktywów warto pamiętać o kilku zasadach
W polskim porządku prawnym opodatkowaniu podlega uzyskanie przychodu z odpłatnego zbycia kryptowalut. Na gruncie ustawy o PIT przychody te zostały zaliczone przez ustawodawcę do przychodów z kapitałów pieniężnych, natomiast w ustawie o CIT do przychodów z zysków kapitałowych.
Mimo że termin złożenia zeznań podatkowych PIT upłynął z końcem kwietnia 2024 r., warto sobie przypomnieć zasady, jakimi należy się kierować przy rozliczaniu podatku w zakresie kryptoaktywów. Przez ostatnie lata zasady te mocno ewoluowały, przez co wielu inwestorów nadal ma uzasadnione wątpliwości w zakresie prawidłowego rozliczenia podatku od tego rodzaju aktywów. Na horyzoncie regulacyjnym należy także dopatrywać się wdrożenia ustawy o kryptoaktywach, której projekt prawdopodobnie zostanie przyjęty przez Radę Ministrów jeszcze w II kwartale 2024 r. Prace legislacyjne w omawianym obszarze są skutkiem konieczności zaimplementowania do polskiego porządku prawnego unijnego rozporządzenia MICA, które zmieni rynek kryptoaktywów znany nam w obecnym kształcie i wymusi na jego uczestnikach konieczność dostosowania się do nowej regulacyjnej rzeczywistości.
Wyjątkowy rok
Najobszerniejszą grupę kryptoaktywów stanowią kryptowaluty, cieszące się obecnie największym zainteresowaniem w całej swej historii. Rok 2024 r. wydaje się szczególnie wyjątkowy dla „elektronicznego pieniądza” bowiem najpopularniejsza i największa pod względem kapitalizacji kryptowaluta jako pierwsza doczekała się w tym roku utworzenia przeznaczonych dla niej ETF-ów. Chodzi oczywiście o bitcoina (BTC), na którym zostały oparte fundusze w styczniu 2024 r. zatwierdzone przez SEC...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta