Przekształcanie spółek z gruntem rolnym
Nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego nadal budzi wątpliwości w kontekście przekształceń spółek.
Nie budzi wątpliwości, że w przypadku przekształcenia spółek zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych zachodzi kontynuacja podmiotowości spółki przekształconej, co oznacza, że spółka przekształcana i spółka przekształcona jest tym samym podmiotem. Zmianie podlega tylko forma prawna spółki przekształcanej.
Ustawa z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (dalej UKUR) po nowelizacji wprowadzonej ustawą z 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw, wprowadziła szereg ograniczeń w obrocie nieruchomościami rolnymi, w tym, w szczególności, w przypadku przekształcenia spółek prawa handlowego.
Przekształcenie traktowane jak nabycie
Odmiennie niż kodeks spółek handlowych UKUR traktowała przejście nieruchomości rolnej na spółkę przekształconą jak nabycie nieruchomości. Po rejestracji przekształcenia w KRS spółka przekształcona powinna była zatem niezwłocznie zawiadomić Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) o dokonanym w wyniku przekształcenia nabyciu nieruchomości.
Wprowadzone zmiany w UKUR spotkały się z krytyką ze strony przedstawicieli doktryny i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta