Unijne wsparcie warunkowe. Prawie jak dotacja
Dofinansowanie z funduszy unijnych to nie zawsze bezzwrotna dotacja. Przy naborach oferujących wsparcie warunkowe, należy liczyć się z częściowym zwrotem środków. Co powinien wiedzieć beneficjent przygotowując budżet dla takiej inwestycji?
W strategii wdrażania funduszy unijnych można dostrzec wyraźną tendencję w ograniczaniu bezzwrotnej pomocy, czyli klasycznie rozumianej dotacji. Z przepisów sektorowych wynika, że Komisja Europejska oraz państwa członkowskie powinny zapewnić, aby wykorzystane zasoby funduszy były adekwatne do prowadzonych inwestycji oraz dawały się powiązać ze spełnieniem przez beneficjentów określonych warunków lub rezultatów. W dokumentach regulujących politykę spójności na lata 2021-2027 przyjmuje się, że ze względu na zróżnicowane potrzeby i konieczność adekwatnego dostosowania wsparcia (skali i formy), optymalnym rozwiązaniem w większości obszarów wsparcia jest zastosowanie systemu mieszanego, zakładającego równocześnie różne formy wsparcia.
Wkład z funduszy może zatem zostać udzielony beneficjentom w drodze dotacji, instrumentów finansowych, nagród jak też kombinacji wszystkich tych trybów. Kierunkowe decyzje co do formy wsparcia mogą ewoluować wraz ze zmieniającą się sytuacją rynkową i stwierdzoną efektywnością zastosowanych wcześniej rozwiązań.
Zamiast pomocy zwrotnej
Instytucja wsparcia warunkowego wprowadzona na potrzeby aktualnej perspektywy 2021-2027 zastąpiła formułę pomocy zwrotnej, uregulowanej w perspektywie unijnej 2014-2020. Podstawa prawna tego trybu wynika obecnie z art. 57 rozporządzenia ogólnego1,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta