Czy powództwo przedstawicielskie poprawi ochronę konsumentów?
Mechanizm dochodzenia roszczeń zbiorowych w formie powództwa przedstawicielskiego wywołać ma m.in. efekt odstraszająco-prewencyjny w stosunku do nieuczciwych przedsiębiorców.
Jak mówi przysłowie: „lepiej późno niż wcale” – 24 kwietnia 2024 r. z półtorarocznym opóźnieniem rozpoczął się kolejny etap prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym oraz niektórych innych ustaw („Projekt”). Projekt trafił do Komisji Prawniczej przy Rządowym Centrum Legislacji. Nowelizacja przepisów wynika z konieczności implementacji do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1828 z 25 listopada 2020 r. w sprawie powództw przedstawicielskich wytaczanych w celu ochrony zbiorowych interesów konsumentów i uchylającej dyrektywę 2009/22/WE („dyrektywa”). Polska znajduje się w gronie czterech państw wraz z Estonią, Austrią i Luksemburgiem, które dotychczas nie implementowały wspomnianej dyrektywy, choć termin upłynął w grudniu 2022 r.
Nowy ład dla konsumentów – po co zmiany?
Proponowane rozwiązanie zapowiada rewolucję w dochodzeniu przez konsumentów roszczeń poprzez wprowadzenie do polskiego systemu prawnego powództwa przedstawicielskiego, umożliwiającego upoważnionym podmiotom działającym na rzecz ochrony konsumentów występowanie w ich imieniu z powództwem, a tym samym reagowanie na stosowanie przez przedsiębiorców szkodliwych praktyk. Celem jest ochrona zbiorowych interesów konsumentów w obszarach z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta