Polityczna rozgrywka wokół cyfrowego dolara
Stany Zjednoczone pozostają bardzo ostrożne w kwestii wprowadzenia waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC).
Waluty cyfrowe banku centralnego (CBDC) to forma waluty cyfrowej emitowanej przez bank centralny danego kraju. Opierają się na tej samej technologii, co kryptowaluty. Główną różnicą pomiędzy kryptowalutami a CBDC jest ich status prawny. Podczas gdy te pierwsze są zdecentralizowane i zapewniają pewien poziom anonimowości, CBDC są regulowane przez władze, a ich wartość ustalana jest przez bank centralny odpowiada fiducjarnej walucie kraju.
Do końca 2023 r. ponad 130 banków centralnych, reprezentujących 98 proc. światowego PKB, rozpoczęło programy rozwoju CBDC. Można oczekiwać, że w ciągu najbliższych pięciu do siedmiu lat sporo z tych krajów będzie emitować CBDC w formie hurtowej lub detalicznej. W 2023 r. decydenci szybko przeszli fazę weryfikację koncepcji, realizując projekty pilotażowe w różnych jurysdykcjach. W pierwszej połowie 2023 r. inicjatywy CBDC nadal nabierały tempa, jak zauważono w Atlantic Council, monitorującej CBDC: „obecnymi liderami w rozwoju i eksperymentach z CBDC są: strefa euro, Wielka Brytania, Szwecja, Singapur, Chiny i kilka krajów rozwijających się”.
Z kolei Stany Zjednoczone...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta