Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Etyka biznesu i ład korporacyjny – nowe standardy zarządzania

31 maja 2024 | Biznes | Mariusz Minkiewicz

Dostosowanie standardów zarządzania „G” do wymogów zrównoważonego rozwoju, może przynieść przedsiębiorcom wymierne korzyści, takie jak korzystanie z zielonego finansowania.

Hasło ESG na ogół kojarzy się przede wszystkim z kwestiami środowiskowymi, w szczególności redukcją śladu węglowego, a także społecznymi, takimi jak przestrzeganie praw człowieka i pracowników. Często mniejszą wagę przywiązuje się do kwestii zarządczych, mimo że w ramach ostatniej litery akronimu – „G” (od ang. governance – zarządzanie) – stanowią one również jeden z trzech filarów zrównoważonego rozwoju. Poniżej postaram się odpowiedzieć na pytanie, czy słusznie.

Czym jest „G”?

Zakres, którego dotyczą czynniki zarządzania, dość dobrze podsumowują wytyczne warszawskiej giełdy, dotyczące raportowania ESG. Wskazują one na dwa główne obszary objęte „G”: ład korporacyjny oraz etykę biznesu (lub odpowiedzialne prowadzenie biznesu). Pierwszy obszar obejmuje takie kwestie, jak relacje i skład organów, ich niezależność i wynagrodzenia, parytety płci w organach zarządzających, podejście do zarządzania ryzykiem i kontroli wewnętrznej, prawa akcjonariatu. Z kolei etyka biznesu odnosi się do standardów i zasad, które są uznanymi elementami wiarygodnych ram ładu korporacyjnego. Obejmuje to m.in. takie kwestie, jak przeciwdziałanie korupcji, systemy raportowania nieprawidłowości (ang. whistleblowing) i lobbing polityczny, ale także praktyki płatnicze, które tradycyjnie wchodzą w obszar tzw. compliance, czyli zapewniania zgodności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12886

Wydanie: 12886

Spis treści
Zamów abonament