O „odklejeniu od rzeczywistości” w rocznicę wyborów 15 października
Droga do zdrowej demokracji wiedzie przez pracę ze społeczeństwem, a nie przez kontynuowanie narracji ekstremistów.
Ludzie odklejeni od rzeczywistości” – tak dziś mówią jeszcze niedawno piewcy zaangażowanego społeczeństwa obywatelskiego. Gdy przyszło sprawować władzę, nie podzielają już wartości, którym przyklaskiwali, gdy byli w opozycji. Choć zdobycie władzy daje sprawstwo, to, co „sprawili”, zaczyna za bardzo przypominać to, co robili poprzednicy. Czy zatem warto było walczyć o zmianę?
Piękny jak na …
Rocznica wyborów 15 października zastała mnie w Berlinie na konferencji poświęconej roli społeczeństwa obywatelskiego w obronie demokracji. Zostałam zaproszona do panelu, w którym pojawiły się studia przypadków trzech krajów: Węgier, Gruzji i Polski. Węgier jako autokracji wyborczej. Gruzji, jako kraju w przededniu nieprzewidywalnej przyszłości, który może w czasie najbliższych wyborów – 26 października – dokonać zarówno proeuropejskiego, jak i prorosyjskiego wyboru. Polski, jako kraju, który uciekł przed fatum. Ze zniszczonym sądownictwem, niezreformowanymi mediami publicznymi, niezabezpieczonego przed korupcją, z rozsierdzonymi kobietami i mniejszościami seksualnymi, z wybuchającym politykom w rękach granatem w postaci sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Zaiste, kraj szczęśliwy – można by skwitować ironicznie. Zważywszy jednak, że wśród słuchaczy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta