Równość to rzecz niedyskusyjna
Dbanie o równowagę wśród pracowników jest w interesie pracodawcy. Samo mówienie o równości to jednak za mało. Tworzeniu równego środowiska pracy dla wszystkich służy konkurs na Prokobiecą Firmę Roku. RównoWaga.
W Polsce prawie 70 proc. osób z wykształceniem biznesowym lub administracyjnym to kobiety. Mimo to zajmują one tylko 44 proc. stanowisk kierowniczych. Wśród osób zarządzających spółkami giełdowymi jedynie 2,1 proc. to kobiety.
Kwestia reprezentacji kobiet w zarządach i radach nadzorczych to jedynie kropla w morzu wyzwań związanych z tworzeniem równego środowiska pracy. Na różne aspekty tego problemu zwracają uwagę organizacje społeczne – organizatorzy konkursu na Prokobiecą Firmę Roku. RównoWaga. Ich inicjatywa wykracza poza tradycyjne ramy biznesowe.
„Stwórz własne zasady”
Genezę konkursu przybliżyła podczas Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI) jego inicjatorka Dominika Kulczyk. Prezeska Kulczyk Foundation opowiedziała o tym, w jaki sposób w ostatnich latach zaangażowała się w sprawy kobiet.
– Wsłuchując się w głos serca, rozpoczęłam coś na kształt moich własnych „badań” na temat tego, co czyni nas odpornymi na kryzysy i bardzo silnymi kobietami, które nie utraciły jednocześnie człowieczeństwa. Od innych, bardzo mądrych kobiet dowiedziałam się, że ta odporność bierze się z umiejętności akceptowania zmian i z bycia „miękkim” i „plastycznym”, bo sztywną strukturę tak naprawdę łatwiej złamać. Analogicznie jak w przypadku drzewa – lepiej mieć stabilne korzenie, ale giętkie gałęzie, żeby oprzeć się wichurze życia –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta