Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bezprawne pozbawienie wolności

23 października 2024 | Sądy i Prokuratura | Piotr Kosmaty

Wolność fizyczna człowieka jest tak istotną wartością, że podlega ochronie zarówno wtedy, gdy człowiek ma świadomość jej bezprawnego naruszenia, jak i wtedy, gdy sobie tego nie uświadamia.

Wolność jest jedną z najważniejszych wartości przynależnych każdemu człowiekowi. Wywodzi się z samej natury istoty ludzkiej, co oznacza, że nie jest dobrem przyznawanym przez państwo. W literaturze przedmiotu wyróżnia się dwa rodzaje wolności – zewnętrzną, która charakteryzuje się brakiem przymusu i może zostać ograniczona jedynie na podstawie przepisów ustawy, oraz wewnętrzną, która umożliwia wyrażanie swojej woli i kierowanie własnym postępowaniem.

Prawo do wolności osobistej przyporządkowane jest do tzw. pierwszej generacji praw człowieka. Stosownie do treści przepisu art. 41 ust. 1 Konstytucji RP każdemu zapewnia się nietykalność osobistą i wolność osobistą. Pozbawienie lub ograniczenie wolności może nastąpić tylko na zasadach i w trybie określonych w ustawie.

W art. 189 kodeksu karnego ustawodawca dokonał penalizacji zachowania polegającego na bezprawnym pozbawieniu wolności człowieka. W kodeksie karnym z 1928 r. ustawodawca inaczej niż obecnie ułożył znamiona, stanowiąc, że kto człowieka pozbawia wolności, podlega karze więzienia do lat pięciu.

Wola aktualna i potencjalna

Warto zwrócić uwagę, że ustawodawca zrezygnował z wprowadzenia znamienia normatywnego wskazującego na bezprawność pozbawienia wolności. Pozbawienie wolności musi bowiem opierać się na przepisach prawa (zatrzymanie, tymczasowe aresztowanie, wykonanie kary pozbawienia wolności)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13009

Wydanie: 13009

Spis treści
Zamów abonament